Zahrada pro potěšení

PROZRADÍM VÁM TAJEMSTVÍ. Jak co zasadit, aby to rostlo? Sázet lze do jakékoli půdy…

Spousta z nás řeší tuto otázku. Ano jde to a popíšu co a jak máte udělat… Každá půda má svá specifika a rostlinky mají své nároky. Takže, pokud chcete sázet něco nového do své zahrady, zjistěte si, zda se nejedná o kyselomilnou rostlinu jako jsou např. jehličnany, rododendrony, azalky nebo vřesy… takovýmto rostlinám přidejte při sázení rašelinu. Pro ty ostatní nekyselomilné sazenice to bude pouze kvalitní substrát.

Bude záležet, kolik kvalitní zeminy potřebujete, zda přivezete pytel zeminy, vozík z kompostárny za
autem, nebo si necháte přivézt zeminu na korbě nákladního vozu a uhradíte nákup zeminy i dopravu. To bude záležet na tom, zda zakládáte zahradu či budete sázet pár jednotlivých rostlin.

Sázet lze kvalitně do jakékoli půdy!!!

I v zahradě s jílovitou nebo kamenitou půdou vám rostliny porostou bez toho, abyste plošně měnili půdu a nechali si přivézt několik desítek centimetrů kvalitní půdy. Takovéto vylepšení zeminy ve vaší zahradě je náročné na dovoz, na techniku a ovšem hlavně pro vaši peněženku. Už jen kolik zaplatíte za kvalitní zem a k tomu přesuny (dovoz k vám na pozemek) a technika pro úpravu pozemku….

Opravdu stačí při sázení přidat každé rostlině kvalitní substrát. Množství kvalitního substrátu volte podle toho, jak je a bude rostlina velká, zda se jedná o skalničku, nebo keř či strom. Díra by měla být 2x až 3x větší, než květináč, ve kterém jste rostlinu koupili…

A JAK NA TO?

Vyhloubíte díru a rozrušíte její okraje. To je v jílovité půdě důležité zejména proto, abyste rostlinu nesadili tzv. do truhlíku či květináče v zemi. Vysvětlím vám to.

Pokud okraj nerozrušíte, a jáma bude mít hladké boky, kořenům nově sazené rostliny se nebude chtít jít a prokořenit do méně kvalitní jílovité půdy. Kořeny se proto velice dlouho budou držet ve vaší jamce s kvalitním substrátem a vytvoří si takový svůj „květináč“. To znamená, že nebudou mít tolik prostoru a síly na to se rozrůstat. Nějakou dobu pak budou stagnovat. Bude jim trvat déle, nežli prokoření do zeminy vyskytující se na vašem pozemku.

Po vytvoření jamky a rozrušení okrajů smíchejte část vynadané zeminy s kvalitním substrátem a směs zemin dejte zpět do spodní části jamky a na její boky. Rostlina tak bude mít kontakt se zeminou v daném prostoru dříve a lépe pak prokoření i do země bez přidaného substrátu. Prostě si postupně bude zvykat.

Zbytek jamky vyplňte kvalitním substrátem a zasaďte svou rostlinu. Rostlinu z květináče vyjměte v krajích malinko povolte kořínky, aby se dříve zapojily do nové půdy. Rostlinka tak získá dříve sílu z kvalitního substrátu a poroste rychleji. Nezapomeňte rostlinu po zasazení zalít.

Přeji vám ať nově sazené rostlinky na vaší zahradě rostou a prospívají. Teď už víte jak na to… Ať se vám díky nově nabitým znalostem daří pěstění ještě lépe nežli dosud. Ať vám působí vaše zahrada potěšení a radost.

1 názor na “PROZRADÍM VÁM TAJEMSTVÍ. Jak co zasadit, aby to rostlo? Sázet lze do jakékoli půdy…”

  1. Pingback: Chcete vědět, jak vytvořit ATRAKTIVNÍ OKRASNOU ZAHRADU, kde se budete cítit dobře? – Zahrada pro potěšení

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *