Ach ta péče o zahradu někdy pořádně zmáhá! Pořád MUSÍTE ZALÉVAT. Hlavně v létě, když je horko a vy taháte konve, nebo zápasíte s hadicí… Že je vám to povědomé? Znáte to? Chcete to mít jinak? Jde to i s menší námahou, teď už to vím a znám řešení, ale vědět jak na to, je někdy pořádný oříšek.
Ano umím si tu námahu při zalévání vybavit stále v živých barvách. Jako malá holka jsem měla zlévání zahrady na starost a ta hadice byla tak dlouhá a blbě manipulovatelná. Sotva jsem zalila jednu část, nastalo přetahování na druhou stranu zahrady… nakonec zas to uklízení a smotávání nekonečné hadice, aby ji taťka při sečení nenabral a hadice nedošla k úhoně.
Nebo později zahrádka v kolonii a sud s dešťovou vodou pod okapem. Nebyla tam elektřina a ani jiné vymoženosti. Nezbylo mi nic jiného, než tahat konve až ze mě lil pot…
Ano i já si tím vším prošla. A pávě proto, že jsem tyto zkušenosti měla jsme zalévání po koupi domečku pro mě neuvěřitelně zjednodušili.
PTÁTE SE, JAK LZE ZALÉVÁNÍ ZJEDNODUŠIT?
Chtěla jsem si upravit pozemek u domu na krásnou zahradu, kde se už nebudu tak dřít. Vymýšleli jsme s manželem, jakou cestou se dát a práci a péči o zahradu si usnadnit.
Před vlastní tvorbou zahrady jsme sami SVÉPOMOCÍ ZREALIZOVALI VODNÍ ZÁSUVKOVÝ SYSTÉM na rozvod užitkové vody z podzemní nádrže – bývalého septiku. Systém máme uzpůsobený tak, že pokud by došla voda užitková, lze nouzově přepnout a krátkodobě využít i vodu pitnou. To jsme však za ty roky, co máme zásobník dešťové vody, použili snad jen jednou.
Na jaře je osmikubíková podzemní nádrž plná a při deštích se plní vodou ze střechy domu. Tento rozvod užíváme převážně na zálivku všeho, co plodí. Okrasnou část jsme zalévali po založení a občas v létě, pokud byly dlouho vysoké teploty, jinak zálivku nepotřebuje.
Původně byl náš rozvod vody vytvořen pro vodu z vodovodu – místní studně s pitnou vodou. Později po výstavbě kanalizace, jsme bývalý osmikubíkový septik využili jako zásobník dešťové vody a začali využívat k zálivce vodu dešťovou. Pokud dešťovka dojde můžeme to opět přepnout na pitnou a máme jistotu, že voda poteče opravdu kdykoli, když bude třeba.
Snažili jsme se využít a rozšířit do maximální míry možnou plochu střechy pro sběr dešťové vody. Z tohoto důvodu jsme přespádovali i okapy na polovině střechy domu, tak aby se i tato dešťová voda dostala do nádrže.
Vodní systém je po mě neodmyslitelnou součástí naší zahrady. Nikde se neválí nevzhledné hadice, o které bych zakopávala. Hadice by navíc rušila celkový dojem ze zahrady. Na zahradě je uklizeno.
DÍKY ROZVODNÉMU SYSTÉMU SE K VODĚ DOSTANU JEDNODUŠE V KAŽDÉ ČÁSTI ZAHRADY, KDE JI POTŘEBUJI a to prostřednictvím vodních zásuvek zabudovaných v zemi. Systém je praktický, ale ve své podstatě neviditelný.
💡 TIP
Jednou z největších výhod vodního zásuvkového systému je to, že si ho zvládnete realizovat sami a tím ušetřit nemalé finance. Navíc ho lze dodatečně upravovat či rozšiřovat. Začínali jsme se 3 zásuvkami a nyní jich máme už 7.
Už používáme tento rozvod vody více než 10 let a jsem z něho nadšená. Opravdu mi neuvěřitelně usnadňuje práci. Díky němu šetřím čas i své tělo. Nepotřebuji mít na zahradě posilovnu s konví v ruce. 🙂
CO MŮŽETE POUŽITÍM TOHOTO SYSTÉMU ZÍSKAT?
- snadný přístup k vodě ve všech částech vaší zahrady
- ušetříte si námahu při zalévání a nebudete zbytečně tahat konve nebo nekonečné hadice
- uspoříte drahocenný čas
- systém jednoduše zrealizujete svépomocí (vlastními silami), tak jako my
- ušetříte finance - dešťová voda vás nic nestojí a pro rostliny a závlahu je ideální
- uklizenou zahradu - systém pro rozvod vody je praktický, ale očím skrytý
- systém je klíčem k efektivní závlaze zahrady dešťovou vodou
- nejedná se o automatickou závlahu, ale rozvodný systém pro ruční závlahu
- další možnosti do budoucna - rozvod lze následně upravovat a rozšiřovat
KDY LZE SYSTÉM REALIZOVAT?
Systém můžete realizovat před tvorbou zahrady (za mě optimální řešení), ale i dodatečně. Dodatečně můžete mít komplikaci třeba s převedením rozvodu přes hotové zpevněné plochy.
Můžete jej použít pro ruční ale i automatické zalévání.
V dnešní době řešíte již při výstavbě domu likvidaci dešťové vody na vašem pozemku. A proč mít zasakování a trativod, když vodu můžete zužitkovat a následně použít pro zálivku, nebo jako užitkovou v domě.
Využívání dešťové vody je podporováno a doporučováno, je to trend dnešní doby. Můžete dokonce získat dotaci od státu k pořízení dešťové nádrže. Jsou na to vypisované dotační programy.
VÝHODY ZÁVLAHY DEŠŤOVOU VODOU…
Dešťovou vodu neplatíte, takže za vodu máte nulové náklady. Navíc je to voda přirozená pro rostliny a jejich zálivku a má neutrální pH. Dešťová voda je proto více vhodná pro zalévání rostlin, nežli upravovaná pitná voda ale i než voda ze studně, která může být pro rostliny hodně chladná a tím jim při zálivce způsobovat stres.
Dešťová voda je pro zahradu pokladem.
NÁDRŽ NA DEŠŤOVOU VODU
Možná vlastníte nádrž na dešťovou vodu a právě teď si lámete hlavu, jak ji co nejlépe využít. Máte jistě více možností a to:
- užitková voda v domě
- užitková voda kolem domu
- péče o zahradu
Rozvodný systém je skvělým pomocníkem, pokud nádrž máte. Ať už nadzemní či podzemní. Můžete mít třeba ale i zcela jiný zdroj vody, např. vlastní studnu… Nádrž na dešťovou vodu k rozvodnému systému není podmínkou, jen velikou výhodou.
ROZVOD A VODNÍ ZÁSUVKY
Pro vaši představu je rozvod vlastně podzemní systém, na který jsou v některých místech osazeny tzv. vodní zásuvky. Zásuvky jsou tedy napojovacími body, odkud lze získat vodu a zalévat (stejně jako elektrické zásuvky např. pro fén, vysavač…). Stačí sepnout čerpadlo, dostat tlak do systému, do vodní zásuvky napojit krátkou hadici a pohodlně zalévat. Pak přejít k další zásuvce a pokračovat na jiném místě.
💡 TIP
Můžete také na hadici osadit rozprašovač nastavit časovač a nechat zálivku v režimu poloautomatické zálivky.
Rozvod – trasu vedení i počet zásuvek si můžete určovat a stanovit sami. Vše je o vizi, potřebě a požadavcích, které na systém budete mít. Pokud zjistíte po čase, že je potřeba další zásuvka, není problém systém dodatečně rozšířit.
VÝZVA…
Zkuste si představit, že příští léto už nebudete otrokem zalévání. Jaký by to byl pocit? Věřím že naprosto ÚŽASNÝ…
Přestanete tahat konve a hadice a nuceně posilovat a trápit své tělo při práci na zahradě!!!
Snad jste v tomto článku našli dostatek informací a třeba pro vás bude impulzem jít do toho. Budu moc ráda, pokud bych vás inspirovala. Rozvodný systém s vodními zásuvkami po mnoha spokojených letech používání mohu všem vřele doporučit.
Můžete se do toho pustit zcela sami bez dalších informací, ale nabízím Vám také možnost inspirovat v eBooku Praktický rozvod vody po zahradě….
💡 TIP
Na tomto odkazu zde, můžete získat eBook Praktický rozvod vody po zahradě, aneb jak na vodní zásuvkový systém. V eBooku a jeho dvou bonusech najdete pohromadě všechny informace pro plánování trasy rozvodu, následnou realizaci, ale i údržbu a zazimování. Jsou v něm všechny naše zkušenosti po deseti letech používání, abyste se vyhnuli chybám, omylům a nutnosti předělávání…
Nikdo učený z nebe nespadl, i my si chybami prošli, ale zároveň se z nich poučili. Bohužel jsme takový návod neměli k dispozici a šli metodou pokus omyl. Vy však můžete tento souhrn informací, návodů a tipů využít a komplikací se vyvarovat.
Autorka eBooku „PRAKTICKÝ ROZVOD VODY PO ZAHRADĚ, aneb jak na vodní zásuvkový systém“.
Ukazuji lidem, že k vytvoření krásné zahrady nepotřebují zahradní firmu a dokáží si ji vytvořit a zrealizovat sami. Energie, kterou při tvorbě do své zahrady vložíte, se vám do budoucna mnohonásobně vrátí. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu.