Zahrada pro potěšení

Skleník ANO či NE

Přemýšlíte, zda na své zahradě vybudovat skleník? Roky jsem byla jeho odpůrcem a nyní to nemohu pochopit… PROČ mi to rozhodnutí tak dlouho trvalo? Jó názor se někdy může změnit. 

Příběh byl jednoduchý. Zdálo se mi na skleník na zahradě málo prostoru. Nebyl kam umístit. Přišla bych o většinu svých oblíbených záhonů. Jenže jeden rok jsem vysela česací salát 5x a nesklidila ani lístek. I ostatní mi úspěšně na záhonech sklidili slimáci a rostlo tam toho stále méně. A pak TO PŘIŠLO… došla mi trpělivost a padlo rozhodnutí. POSTAVIT SKLENÍK a obětovat část záhonů.

Brzy to budou dva roky, co jsme se takto rozhodli. A když vše zpětně hodnotím, tak za dva roky nám toho ve skleníku vyrostlo víc, nežli za 9 let všech výpěstků ze záhonků ve stejném prostoru.

Sklidili jsme spoustu zeleniny plné vitamínů a bez chemie. Různé druhy salátů, okurek, paprik, ředkvičky, kedlubny, mrkev, bylinky… Rajčata sice stále raději pěstuju na terase na přímém slunci a větru, protože mi připadají chuťově prostě lepší. Ale sklizeň ostatní zeleniny je ve skleníku o hodně bohatší a větší oproti záhonům.

   Skleník si můžete vybrat takový jaký vám vyhovuje a dle vašich možností.

  • Ze skla
  • Z polykarbonátu

Prodávají se různé typy a tvary. Určitě neprohloupíte, pokud ve skleníku budete mít automaticky ovládané otevírání větracích oken (dle vnitřní teploty). Ušetří vám to čas a běhání ke skleníku a otevírání dveří, jaké si pamatuju z doby, když jsem byla malá holka.

Píst pro otevírání funguje na bázi tepelné roztažnosti a není drahý na pořízení. Je bezúdržbový, pouze na zimu se doporučuje uklidit, aby nedošlo k poškození pístu mrazem.

Náš skleník není temperovaný a nepřitápíme v něm, tak je pěstební sezóna o něco kratší, ale i přesto o hodně prodloužená oproti záhonům.

Skleník může mít pevný betonový základ, ale některé typy klasické založení nepotřebují. My máme skleník na zemní kotvy a přesto, že tu občas celkem fouká, tak kotvy konstrukci skleníku dobře drží.

Tvarově jsme vybírali skleník do podhorské oblasti, abychom při větší vrstvě sněhu z něho nemuseli sundávat sníh.

Skleník se doporučuje dávat na slunné místo. U nás však prostor, kde od rána do večera svítí slunce nebyl volný a umístili jsme ho mezi dům a živý plot. Přesto je polovinu dne osluněný a vše v něm krásně roste.🌱

Máme ho zahloubený 60 cm do země a chodíme do něho po dvou schodech. Vnitřní záhony ve skleníku máme ve stejné výšce jako okolní venkovní terén. Uličku manžel udělal z dřevoplastových prken, která odolávají vlhkosti.

Na dno skleníku pod budoucí záhony jsme položili drenážní trubky pro případ, že by došlo při delších deštích k zavodnění uličky. V našem okolí je vysoká hladina podzemní vody, proto jsme zvolili toto technické řešení, aby případná voda lépe odtekla. Již první rok se nám to osvědčilo. Hladina v uličce byla i 30 cm. Drenáž fungovala a na jaře byl skleník suchý a připravený k výsadbě.

Skladbu vnitřních záhonů (hl. 60 cm) jsme udělali obdobně jako se doporučuje u vyvýšených záhonů. Vrstvy odspodu nahoru jsou následující:

  • větve ze stromů – ovocných a listnatých, ne však jehličnatých (překyselily by půdu)
  • listí (ne z ořešáku či lísky)
  • hnůj (my použili koňský)
  • zemina či kompost

Při takovéto skladbě si zemina díky použití větví a listí sedá, ale to nevadí. V dalším roce můžete přidat další zem z kompostu, která tu původní opět o něco vylepší.

TIP:    💡

Pro lepší údržbu zahrady při šečení trávy kolem skleníku můžete po jeho obvodu z vnější strany položit jednu linku z cihel nebo širší zámkové dlažby.

Popsala jsem naše zkušenosti se skleníkem a proč jsem spokojená s  rozhodnutím pro stavbu skleníku. Díky vodní zásuvce nainstalované v záhonu hned za dveřmi skleníku mám usnadněnou i péči o rostliny – zálivku.

Třeba i pro vás bude tento příběh inspirací a ulehčí vám rozhodování, zda skleník ANO či NE. 

Ze článku víte, jak vybírat a na co si dát pozor. Budete znát skladbu zeminy, tak aby vše dobře rostlo.

Pokud máte nějaké dotazy, tak mi napište. Budu ráda za vaše komentáře a zkušenosti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *