Zahrada pro potěšení

Cestičky, chodníčky a pěšinky v zahradě

Součástí našich zahrad jsou různé cestičky a chodníčky. Povím vám hlavně o využití šlapáků a mlatových cest mezi jednotlivými částmi zahrady.  Někdo preferuje pouze trávník, ale pokud chodíte stále stejnou trasou, tak tam tráva neporoste a pěšinka se stejně vychodí. 

Dlážděný chodník  většinou použijete jako hlavní přístupovou cestu k domu. Oproti tomu mlatové cesty nebo šlapáky využijete častěji v zahradě a travní ploše. Oblíbené je také použití šlapáků umístěných v mlatu nebo štěrku. 
Cesta může být jedním z doplňků a podtržením rázu celé zahrady.
 
Ke každému typu stavby se hodí i jiná úprava a styl cestičky. U moderních staveb bývají preferovány šlapáky obdélníkové nebo čtvercové, oproti tomu u starších staveb více využijete nepravidelné  šlapáky např. z přírodního či umělého kamene nebo dřevěných trámů. 

Šlapáky

Šlapáky vypadají dobře v trávníku, ale i v záhonu s kůrou nebo oblázky. Okolí pak osázíte  a docílíte snadno udržované plochy. Takováto úprava bývá častá v místech, kde by trávník tvořil pouze úzký pruh (např. podél domu kde je minimální odstupová vzdálenost od sousedního pozemku). Plocha pak vypadá mnohem zajímavěji než úzký pruh trávníku.  
 

💡 TIP

Šlapáky do terénu usadíte do jemného štěrku frakce 4/8 mm v tl. 3-4 cm. Pokud místo štěrku použijete písek, většinou dochází k vymytí nebo roznesení např. mravenci a tím pádem šlapák nezůstane v původní výšce. 

V sekaném udržovaném trávníku doporučuji šlapák usadit 1 až 1,5 cm nad úroveň terénu. Pak nedochází k přerůstání šlapáku trávou a lépe se trávník udržuje.

Mlatové cesty

 Mlatové cesty se často dělají okolo ohniště nebo vyvýšených záhonů. Slimáci nemají mlat v oblibě a tak nemusíte záhony tolik chránit před jejich řáděním a pustošením úrody.
 
Mlatová cesta může mít obrubu ale nemusí. Obrubou u mlatové cesty bývá často ocelová pásovina.

Postup na zhotovení mlatové cesty:

  1. Vytyčte cestu.
  2. Vyhrabte celou vytyčenou plochu na hloubku 20 cm. 
  3. Na vyhloubený základ  použijte kamenivo frakce 8/16 mm v tloušťce 15 cm. Toto kamenivo zhutněte vibračním pěchem (tzv. žábou – lze zapůjčit), tím vytvoříte pevný základ, který bude mít vliv na celkovou pevnost mlatové cesty.
  4. Poslední uzavírací vrstva je vrstva jemného kameniva 0/4 mm v tloušťce 5 cm. Poslední  vrstva může být v různých odstínech, tím dáte mlatové cestičce koncový dojem (můžete ji mít zbarvenou do šeda nebo naopak okrový minerální povrch…). Záleží jakou použijete tuto uzavírací vrstvu, kterou je lépe hutnit po malých vrstvách 2×2 cm + 1×1 cm. Tak docílíte opravdu kvalitního mlatového povrchu.

Jiné druhy cest a chodníčků

Cestičku můžete  realizovat místo dlažby i z dlažebních kostek nebo starých cihel. Vypadá pak nádherně obzvlášť u starších domů.
 
Šlapáky i mlat dokážete na zahradě udělat sami. Oproti tomu větší dlážděné plochy kolem domu pravděpodobně necháte na odborné firmě. Zde platí, že pochozí zámkové dlažby jsou v tl. 6 cm a pro pojezdové dlažby je daná tloušťka 8 cm.
 
Pokud rádi chodíte na boso, můžete si na své zahradě vytvořit třeba i zdraví prospěšný chodníček, tj. stezku bosou nohou. Na takovéto stezce potrénujete plosku nohy. Podobnou službu vám udělá i střídání typů povrchů, po kterých na boso chodíte (trávník, dlažba, mlat, kačírek…). 
 

Zkuste tedy na své zahradě pro potěšení realizovat nějaký chodníček, nebo pěšinu. Doufám, že byl pro vás článek  inspirací a našli jste zde i návod, aby jste měli chuť se do práce pustit a cestu sami vlastními silami udělat.

Pamatujte! Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Ale takovou cestou k cíli a vysněné zahradě nedojdete. Přiložte ruce k dílu a realizujte svůj nápad.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *