Zahrada pro potěšení

Chcete vědět, jak vytvořit ATRAKTIVNÍ OKRASNOU ZAHRADU, kde se budete cítit dobře?

Kdybych vám řekla, že to zvládnete sami a nebudete potřebovat ani zkušenou zahradní firmu a zrealizujete si vše sami vlastními silami… Zahrada pak bude taková, jakou si ji dokážete vysnít a vytvořit. Bude odpovídat vašim představám, nikoli představě někoho dalšího. Proto vám v ní bude dobře. Budete se těšit z výsledku vašeho snažení.

Ano má to svá pravidla. Ale těmi vás ráda krůček po krůčku provedu a ukážu, že zvládnout to může každý.

BUDE TŘEBA JEN SE PRO TO ROZHODNOUT ALE TAKÉ NĚCO UDĚLAT – NEBÁT SE PROMYSLET KONCEPT, ZASADIT ROSTLINKY, PEČOVAT O NĚ A PAK UŽ SE JEN TĚŠIT Z TOHO POCITU, ŽE JSTE TO ZVLÁDLI.

Můžete si upravit kousek vaší zahrady, nebo se vrhnout rovnou na celou plochu pozemku. To už je na Vás. Pokud si chcete naplánovat celou zahradu, je dobré se na to připravit.  Můžete se inspirovat např. v mém eBooku zdarma „10 tipů co potřebujete vědět, než začnete tvořit plán své vysněné zahrady“, který najdete na tomto odkazu ZDE

Chcete vědět, proč vám někdy zahrada už při prvním pohledu přijde atraktivní? Proč působí útulně, přirozeně a je vám v ní dobře? Ano jde o několik pravidel. Pokud máte v zahradě VŠECHNA PATRA ROSTLIN – od půdokryvných rostlin přes trvalky, keře ale i stromy, pak zahradě dodáte třetí rozměr a na její dynamičnosti. Už to samotné na vás bude příjemně působit.

Nebojte se stromů. Zvláště pokud na ně v zahradě máte prostor. Jistě i vy v parném létě užijete kousek stínu. Stín tvořený zelení, na vás působí jinak, nežli štříška či pergola. Mění se v něm světlo, šustí listí, slyšíte zpěv ptáků… Pokud máte mazlíčky, určitě i u nich můžete pozorovat, že se velice rádi uchýlí v parnu do stínu tvořeného přirozeně zelení.

BARVY v zahradě nemusí být zastoupeny pouze květy. Květy jsou pak ty krásky v různém období, které zahradu ještě více rozzáří. 

Všimli jste si kolik odstínů zelené v zahradách máme? Světle a tamavě zelenou, do žluta, stříbrna, stříbřitě šeda… přidejte k tomu něco s listem do oranžova, červena, vínova a zahrada bude hýřit barvami i bez květů. Bude Vám připadat zajímavá, krásná a lahodit oku.

Vyberte a udělejte seskupení rostlin s různě barevným listem či jehličím a oživte ho občas nějakou květinou nebo cibulovinou. Já už vždy na jaře vyhlížím první kvítka a raduji se z těch barev po zimě, když vše začíná rašit.

Někdo rád nechá rostliny růst přirozeně, jiný má v oblibě i tvarování stromů či keřů a může se realizovat při střihu a tvarování. Do které skupinky patříte vy?  🙂

TVARY A KONTRAST dodají pak zahradě na zajímavosti. Nakombinujte tedy rostliny s různými tvary a typy listů či jehličí, k tomu přidejte traviny, trvalky s různými listy i celkovým dojmem z rostlin…

Listy rostlin mohou být dobounké (levandule, mochny, rozchodníky) i větší (dlužichy, čemeřice, podléšky, plicník) nebo opravdu velké (jako třeba hosta či bergénie)… vytáhlé (traviny, yuka, kleopatřina jehla).
Celkové vzezření rostlin může mít tvar bochánku, kopečku, být vějířovité, rozčepýřené … tvary listů i celkové tvary a velikost rostlin dodají za hradě při hezké kombinaci na zajímavosti.

Je dobré sesadit k sobě rostliny kontrastní, ať už barvou, tvarem, velikostí listů, nebo velikostí rostliny samotné. Pokud chcete větší plochu jednoho dejte více rostlinek stejného typu k sobě a tyto vytvoří potom větší plochu – takové ostrůvky (kombinujte třeba 3, 5 nebo i více rostlin stejného druhu).

Jako nejnižší patro můžete použít půdokryvné rostliny a nebo půdu zamulčovat kůrou, štěpkou, kačírkem, to záleží na vás. Ve sklalce i pod keři pak půdokryvné rostliny vlastně vyplní místa, kde by třeba mohl růst plevel a proto pokud se tyto rostliny rozrostou a zvětší se tak jimi pokrytá plocha, plevel již nemá takovou šanci.

Zahrada je jako stavba, jen to je na rozdíl od stavby živý organismus a tak se vyvyjí a roste. Rostliny lépe prospívají, pokud je správně zasadíte a pečujete o ně. Jak správně sadit, aby rostliny prospívaly se můžete dočíst v článku ZDE….  A pokud chcete vědět nebo se inspirovat jak na zákoutí a pokojíčky v zahradě více se můžete dočíst v článku ZDE… 

Dejte rostlinám dostatek prostoru, aby mohly růst. Pokud se vám líbí strom, keř, trvalka nebo skalnička, zjistěte si, jak velká bude v dospělosti a nechte jí dostatek prostoru. Nežli keř doroste požadované velikosti můžete okolo vysadit třeba jednoletky a tak vyplnit prostor, který jednou bude zabrán a vyplněn vámi vybranou rostlinou…

Inspiraci jak rostliny nakombinovat jistě najdete na internetu, v časopisech, na fotkách zahrad na FB, Pinetrestu nebo třeba na mém webu Zahrada pro potěšení. Je však dobré znát podmínky vaší zahrady a zjistit, zda rostlina bude v daném místě prospívat. Ty stínomilné na slunci nepůjdou a naopak. Každému se líbí a vyhovuje něco jiného a výhoda toho, že si zahradu tvoříte sami je, že ji máte opravdu podle sebe a svých přání a snů.

Pokud si chcete usnadnit následnou péči o zahradu, můžete se inspirovat v eBooku „Praktický rozvod vody po zahradě, aneb jak na vodní zásuvkový systém“ na tomto odkazu ZDE… 

Přeji vám ať je pro vás zahrada a zahradničení radost a vytvoříte zahradu pro své potěšení.

1 názor na “Chcete vědět, jak vytvořit ATRAKTIVNÍ OKRASNOU ZAHRADU, kde se budete cítit dobře?”

  1. Pingback: Zahrada v zimě – Zahrada pro potěšení

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *